karanihiser karanihiser
  • 14-12-2018
  • Mathematics
contestada

Store has apples for $3 for 2 pounds. How many pounds of apples can you buy for $9. If an apple is approximately 5 ounces how many can you buy for $9

Respuesta :

themobleys themobleys
  • 15-12-2018

Answer: You can get 6 pounds apples for $9. Which will be approximately 19 apples.


Step-by-step explanation:

6 pounds = 96 ounces

96/5 = 19.2

Answer Link

Otras preguntas

Find the perimeter of the given triangle kjn if kjn congruent lmn , kj = 17.5 lm=10 mn=8 and nl=6
A model airplane will be an exact copy of the original, but at 1/50 the size. The original airplane is 230 feet long. How many feet long should the model be? St
I’m confused on this one
latrotoxin produced by widow spiders causes several effects, one if which is to increase the release of ACh at the synaptic cleft. what effect do you think this
PLEASE HELP!!!Is the following sequence arithmetic? if so identity the common difference.4.1 3.8 3.5 3.2A. yes - 0.3B. yes 6C. yes 0.6D. no
BRAINLIESTTT ASAP!!!! Explain what Lunar phases are in specific detail in one paragraph.
how many pounds is 7 ounces
________ weathering is most common in a desert environment.
Who is the Spanish soldier that founded The Society Of Jesus?
I’m confused on this one