Gimagg8964 Gimagg8964
  • 14-12-2018
  • Mathematics
contestada

Stephanie bought 3 pizzas for a total of $9.00. Which expression shows p, the cost of each pizza?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 14-12-2018

Answer:

the answer is 3

Step-by-step explanation:

3 pizzas equal $9.00 so in order to know how much each pizza was, we will have to do division:

9 divided by 3

9/3

3

Answer Link

Otras preguntas

This is very easy!!!!​
Which of the following is an example of internal conflict? a John arguing with a rude, inconsiderate coworker. b Tanya trying to decide if she should go to col
7. "Skill is necessary to develop team spirit”. Justify your answer.​
Determine whether the ordered pair is a solution of the linear inequality. x ≤ 3; (–2, 6)
Does 82.45 round up to 83?
Pls I need help 20 points
A ball is thrown horizontally at a height of 1.5 meters at a velocity of 70 m/s. Assume no air resistance. How long until the ball reaches the ground? 0.25 s 0.
How many 3-letter "words" can be formed from the standard 26-letter alphabet, if the first letter must be a vowel (A, E, I, O, or U)? (We aren't necessarily tal
How does the meaning of release and Jonas’ curiosity about it change throughout the book?
2. Suppose you are making some soup. You have 7 types vegetables in front of you (one serving of each) and you want to include 4 of them in your soup (each bein