chey2213 chey2213
  • 13-01-2019
  • Mathematics
contestada

Adelia had 4 dollars. She found 50 cents then bought a snack. She ended up with 6 quarters.

Respuesta :

lustnlies
lustnlies lustnlies
  • 13-01-2019

Answer: Adelia brought a snack that costed 3 dollars.


Step-by-step explanation:

4 quarters in each dollar

(4dollars*4quarters)

$4.00=16 quarters

(she found 2 more quarters)

16+2=18

0.25*18= $4.50

She brought a snack that left her with 6 quarters ($1.50)

$4.50-$1.50=$3.00

Adelia brought a snack for $3.00

Answer Link

Otras preguntas

If real rates were higher than nominal rates in 2009, the implication is that
Translate the following word phrase into an algebraic expression. " The product of 8 and a number increased by 2" A. 8x-2 B. 8(x+2) C. 8x+2 D. x÷8+2
Which amendment identifies who fills the positions of president and vice president if they become disabled or leave office?
Driving forces analysis helps managers identify whether:
When you write information or ideas from a source in your own words, how do you cite the source?
A neighborhood swim club charges a one-time fee of $25 to join and $85 each month. If n is the number of months of membership and t is the total amount spent, t
Los fines de semana tú ____________________ a los ensayos (rehearsals). a. vamos c. va b. vas d. van
The conflict that occurred at Wounded Knee in 1890 can BEST be described as
What was the focus of the twenty-fifth amendment?
What were the four divisions of ottoman society?