littlemisshelper
littlemisshelper littlemisshelper
  • 14-01-2019
  • Mathematics
contestada

If 100 units of a product cost $5,000 and 200 units cost $8,000, what is the incremental cost per unit of the second 100 units?

Respuesta :

mathecoach
mathecoach mathecoach
  • 14-01-2019

Answer:

(8000 - 5000) / (200 - 100) = $30

Answer Link

Otras preguntas

What is a rotary actuator and give an example of how it is used?
How do I solve substitution with picture ??
Decide whether each of the following statements is true. If false, demonstrate why. a. 6!= 6.5! b. 4! + 2! = 6! C. 6!/3!=2!
The student council is selling sweatshirts with the school name and enim... shirts come in three different colors, two different styles and three different size
for questions 5-6 the functions are f(x)=5x^2+3 g(x)=x^2-7
Choose the best word to complete the sentence.Tomás tiene seis años y su hermana tiene trece.Tomás es _____ que su hermana.Question 2 options:a) más.b) el másc)
In UNIX, how do I set the permissions on MyProgram.py to: rwx---r-x?
​Matthew's Fish Fry has a monthly target operating income of​ $8,300. Variable expenses are​ 80% of sales and monthly fixed expenses are​ $800. What is the mont
Insulin is produced and secreted by ______ cells of the ______ (name of the organ)
The equation of motion is not valid without the assumption of an inertial frame. a) True b)- false