littlemisshelper
littlemisshelper littlemisshelper
  • 14-01-2019
  • Mathematics
contestada

If 100 units of a product cost $5,000 and 200 units cost $8,000, what is the incremental cost per unit of the second 100 units?

_______ million

Respuesta :

SugarMagnolias SugarMagnolias
  • 14-01-2019
I don’t know why the word “million” is there, but the incremental cost per unit of the secon hundred units is $30 per unit.
Answer Link

Otras preguntas

An advertisement designed to get mothers to buy a certain type of cereal should A. use bright colors and cartoon characters. B. feature teenagers playing video
Water obtained from natural resources does not show neutral pH. What is the reason behind this
All of the following are true of the United States Senate EXCEPT: a. The President of the Senate is the Vice President of the United States. b. Each state is re
suppose a sample of air can hold at most 10 grams of water vapor. If the sample actually had 2 grams of water vapor, what is its relative humidity
Which form of government would have the LEAST amount of citizen participation?
Organic chemistry is the study of compounds containingA. carbon.B. hydrogen.C. oxygen.D. nitrogen.
Site of German war crime trials _________ was the first Secretary General of the United Nations. a. David Ben-Gurion b. Eleanor Roosevelt c. Ralph Bunche d
A monohybrid cross is made between plants that _____. have experienced only one hybrid generation differ in only one trait are identical are self-pollinated
What are some of the other food related jobs out there
what is a isotope and how are isotopes of the same element different?