Seudónimo Seudónimo
  • 11-04-2016
  • Mathematics
contestada

6 containers of yogurt cost $4.50. How much do 8 containers cost?

Respuesta :

xVenom32
xVenom32 xVenom32
  • 11-04-2016
6x=4.50
x = price per container 
x=4.50 / 6
x= .75 per container 
.75 * 8containeers = $6
Answer Link
bookmovielover1234
bookmovielover1234 bookmovielover1234
  • 11-04-2016
$6. You just divide $4.50 by 6, then multiply your answer by 8.
Answer Link

Otras preguntas

Expression for five more than half of x
how do i substitute y=x to 3x+2y=20
If you repeat an experiment and the results are very different from the results you got the first time, the next step would be to
In the article you read, the number of cases of paralytic polio went from about 2,500 per year in the 1950s to complete eradication in the Americas by 1994. Exp
Tiffany buys a basket of watermelons on sale for $9 b4 the sales tax ,The sales tax is 9% how do u find sales tax
in order to help expand railroads though out the country after the civil war congress did what
A grocery store sells 6 pounds of apples for $12 dollars. What is the unit price of the apples
jon spends 2/8 of his money on food 1/5 of his money on fuel and 2/10 of his money on clothes Estimate what fraction of his money jon has left. Explain
Please help me as soon as possible No comments only the answer
what is 1.64 in mixed number in simplest form