aaroncraft28
aaroncraft28 aaroncraft28
  • 14-01-2019
  • Mathematics
contestada

hose bought 1.5 pounds of apples for $3.60 how much would 3/4 of a pound of apples cost

Respuesta :

jdoe0001 jdoe0001
  • 14-01-2019

[tex]\bf \begin{array}{ccll} \stackrel{apples}{lbs}&\$\\ \cline{1-2} 1.5&3.6\\[1em] \frac{3}{4}&x \end{array}\implies \cfrac{1.5}{~~\frac{3}{4}~~}=\cfrac{3.6}{x}\implies \cfrac{1.5}{1}\cdot \cfrac{4}{3}=\cfrac{3.6}{x}\implies \cfrac{6}{3}=\cfrac{3.6}{x} \\\\\\ 2=\cfrac{3.6}{x}\implies 2x=3.6\implies x=\cfrac{3.6}{2}\implies x=1.8[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

What is the silk road? What valuable products were traded on the silk road?
What is the silk road? What valuable products were traded on the silk road?
What is the silk road? What valuable products were traded on the silk road?
What is the silk road? What valuable products were traded on the silk road?
What is the silk road? What valuable products were traded on the silk road?
What is the silk road? What valuable products were traded on the silk road?
What is the silk road? What valuable products were traded on the silk road?
What is the silk road? What valuable products were traded on the silk road?
What is the silk road? What valuable products were traded on the silk road?
What is the silk road? What valuable products were traded on the silk road?