hanglenn1
hanglenn1 hanglenn1
  • 16-01-2019
  • Mathematics
contestada

Wrapping paper is on sale at 3 rolls for $4.25. How many rolls can Danika buy with $20?

Respuesta :

kylekimswag kylekimswag
  • 16-01-2019

Answer:

He could buy 4 rolls. With a left over of $3. That 3 dollars cannot buy one more since it is not enough. 4.25 x 4 = 17.00

Step-by-step explanation:


Answer Link
ash7631
ash7631 ash7631
  • 16-01-2019
4.25/3 = 1.42 per roll

$20.00=1.42x

X=14.08
Danika can buy 14 rolls
Answer Link

Otras preguntas

Estimate the product. Round each number to its greatest place value, then multiply. 8.798 × 174 The product is approximately __________
Which composer worked for the Esterhazy family?
Are donuts a dessert or breakfast?
fractional notation for 79 1/9
Amelia Earhart flies airplanes throughout the 1920s and 1930s. The underlined verb is in which present tense?
If 25% of U.S. federal prison inmates are not U.S. citizens, find the probability that 2 randomly selected inmates will not be U.S. citizens.
What is the underlying reason the clan requires Okonkwo to go into exile for seven years? A.This kind of violent death had never happened in the village before.
Axul went snorkeling and he noticed that the ratio of parrot fish to clownfish was 4:3. he saw 20 parrot fish how may clownfish did he see?
Which is not a characteristic of preeclampsia?
You attend a football game one day and notice a long time difference between when the other side of the stadium stands up to cheer and when you hear them. This