gavinhayeslax gavinhayeslax
  • 16-01-2019
  • Mathematics
contestada

In winter, the price of apples suddenly went up by $ 0 . 7 5 $0.75 per pound. Sam bought 3 3 pounds of apples at the new price for a total of $ 5 . 8 8 $5.88. Write an equation to determine the original price per pound ( p ) (p).

Respuesta :

emi0260225
emi0260225 emi0260225
  • 16-01-2019
5.88-0.75x33
I hope That’s what was asked
Answer Link

Otras preguntas

A 32 year old mother realized that her age is twice the sum of her two children ages. Her son Jose is two years older than her daughter sophia how old are sophi
What traits were derived after jaw bones?
President Nixon resigned from the presidency because he had an argument with his advisors lost the support of the American people had a role in the Watergate br
what is the GCF of 88 56 72
how do you do x=2y+3 2x-3y=4
Why do innie belly buttons pop out during pregnancy, but not weight gain?
What is 1/14 x 28 in simplest form
how do you do x=2y+3 2x-3y=4
A major volcanic belt known as the ______ circles the Pacific Ocean.
Money allows _____ and producers to connect with each other much more _______ than bartering.