sandrastamps19 sandrastamps19
  • 16-01-2019
  • Mathematics
contestada

Find the unit rate for each situation 8 juice boxes for $3.04

Respuesta :

altavistard
altavistard altavistard
  • 16-01-2019

Answer:

$0.38/box

Step-by-step explanation:

Here the unit rate is found by  dividing the cost ($3.04) by the quantity of boxes:


 $3.04

--------------- = $0.38/juice box

 8 boxes

Answer Link

Otras preguntas

How did the Roman state verify citizenship?
what is the mayflower compact?
How does Douglass put an end to Covey's brutal treatment of him? a. He gets a root to carry in his right pocket to keep Covey from striking him. b. He hides in
Gloria bought each of her three younger siblings a movie ticket find total cost of a movie ticket if each ticket cost $9.75 justify your answer by using the di
Two make ice cream for a family reunion frank used 6 cups of cream 1/2 gallon of gallon of milk. How many pints of cream and milk did he use in total?
Which reaction is most likely catabolic? A) A + B ---> C + energy B) A + B + energy ---> C C) A + energy ---> B + C D) A ---> B + C + energy
Determine whether the graphs of the given equations are parallel, perpendicular, or neither. Y - 4 = 3( x + 2 ) 2x + 6y = 10
Can anyone help me? My teacher just recently taught me this today, be he never explained much. The question is in the photo
Consider the questions that came to mind when you first read Sojourner Truth's speech “Ain’t I a Woman?” List at least three to five questions about the speech
What is the main reason that attitudes are more often revealed in spoken rather then written language?