Yez
Yez Yez
  • 13-04-2016
  • Mathematics
contestada

A case of Mountain Dew (24cans) costs $7.68. What is the unit price?

Respuesta :

AL2006
AL2006 AL2006
  • 13-04-2016
Here are the unit rates involved:

$7.68 / 1 case  =  $7.68 per case

$7.68 / 24 cans  =  $0.32 per can

1 case / $7.68  =  0.13 case per $

24 cans / $7.68  =  3.125 cans per $

And of course ...

24 cans / 1 case  =  24 cans per case

1 case / 24 cans  =  0.041666... case per can

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following prefixes is best for measuring large quantities like the mass of a person? milli kilo deci deca
Why was Charles Darwin considered to be a revolutionary?
Which statement is always true about a trapezoid?1.it has 2 congruent sides.2. It has 2 right angles3. It has no congruent angles4. It has exactly 2 parallel si
Why was Charles Darwin considered to be a revolutionary?
answer the following math question: which place value changed in 6652+600+1000=
List four methods that can be used to separate mixtures and give an example of each method?
How many quarts are in 2 and 3/4 of a gallon
A combined total of $46,000 is invested in two bonds that pay 4% and 9.5% simple interest. The annual interest is $3,490.00. How much is invested in each bo
What is 7% tax on a $9.79 purchase
What is 14 49ths in simplest form