gmoneyman16635
gmoneyman16635 gmoneyman16635
  • 13-04-2016
  • Mathematics
contestada

Mofor had $21 to spend on two notebooks. After buying them he had $13. How much did each notebook cost?

Respuesta :

RioTheNinja
RioTheNinja RioTheNinja
  • 13-04-2016
His total cost was 8 dollars, so you divide that by two.

8/2 = 4

So, each notebook was $4.00.
Answer Link

Otras preguntas

C(squared)L(squared) + 100v(squared) = 100c(squared)I have to solve for L
What kind of particles make up compound
Search results for "A shipment of 18 cars, some weighing 3,000 pounds, and the others weighing 5,000 pounds each. Together the shipment has a total weight of 30
What is the quotient of -1 4/5 and 2 1/4?
How does 4/15=14/n? What does n equal?
Why does land heat up more faster than water?
List 3 commercial uses of sponges.
What kind of particles make up compound
What kind of particles make up compound
Why does land heat up more faster than water?