riveneal riveneal
  • 11-02-2019
  • Mathematics
contestada

Jacob price 4 muffins for $5 what is the cost of 7 muffins​

Respuesta :

Flawlessglameriss
Flawlessglameriss Flawlessglameriss
  • 11-02-2019

Answer:

$40 is thy answer

Step-by-step explanation:

Answer Link
cromewhispere
cromewhispere cromewhispere
  • 11-02-2019

Answer:

so the price would be $5.60

Step-by-step explanation:

the ratio is 1:.8

so all you have to do is multiply 7 by .8 and you get

5.6

hope this helps please make brainliest

Answer Link

Otras preguntas

How do I do this trying my best but I can’t please help T_T
Rewrite the sentences so that they use correct possessive nouns. 1.) Years ago, I read a childrens book about the worlds mysteries.
Write the equation of the line in slope-intercept form m = 4 over 7, y-intercept (0,1)
Also need help on this as well
Jason and Jenny are out on a lunch date. Jason gives Jenny a bouquet that has 4 roses, 3 carnations, and 4 orchids. They decide that Jenny gets to choose their
How do you do problem #15?
what is the probability of tossing a penny and landing it on heads three times in a row?
Consider two adjacent walls of your classroom are representing portions of plans. What is suggested concerning the set of points common to the two planes?
6.699 round to the nearest whole
What is the correct way to write 340,000,000 in scientific notation? Thank you