maricelaolguin1065 maricelaolguin1065
  • 12-02-2019
  • Mathematics
contestada

lace edging is sold by the foot for $0.80 or by the foot for $1.99. Which is more expensive

Respuesta :

ikarus ikarus
  • 12-02-2019

Answer:

$1.99 is more expensive.

Step-by-step explanation:

Given:

One type of lace edging cost $0.80 per foot

Another type of lace edging cost $1`.99 per foot.

We need to find which is more expensive.

In $0.88 where one's place is 0.

In $1.99 where one's place is 1.

By comparing the one's place obviously $1.99 more expensive.

Hope you will understand the concept.

Thank you.

Answer Link

Otras preguntas

Many americans wanted a new plan of government because the articles of confederation was too
What happens when the smog lifts in Los Angeles
A certain mutation in the human chromosome number 9 causes part of the chromosome to break and reattach itself in a reverse manner. What kind of mutation is thi
How do volcanoes change the Earth's surface?
Arsenic does not have any valence electrons in the 3d orbital because
If you rotate a right triangle, what feature of the triangle changes?
Ritz can eat 8 apples in 15 minutes.how long does it take ritz to eat 16 apples at the same rate.
Unknown side lengths. Perimiter is 92 inches
Why did V. M. Molotov come up with the Molotov Plan? A. He wanted to build a Soviet atomic energy program. B. He wanted to scare the leaders of Japan. C. He wan
A similarity between the Battle of Midway and the Battle of the Coral Sea is that both