cathy7636 cathy7636
  • 11-03-2019
  • Mathematics
contestada

IRENE BOUGHT SIX POUNDS OF FISH FOR $12.90.BASED ON THAT COST,HOW MUCH WOULD 3.4 POUNDS OF THE SAME FISH COST?

Respuesta :

cblue8282 cblue8282
  • 11-03-2019

Answer:

$7.31

Step-by-step explanation:

Considering this, we can do 12.9/6, which shows us that one pound of fish is $2.15.

Then, we multiply 2.15*3.4, which is $7.31.

Answer Link

Otras preguntas

How do fungi make people sick?
How do fungi make people sick?
Photosynthesis is a process in which _______ energy is converted to _______ energy.
The nine different classes of vertebrates include a. four fish classes and amphibians, reptiles, birds, whales and mammals. b. four fish classes and amphibians, r
iN MITOSIS, ANAPHASE FOLLOWS WHAT?
How did Ancient Rome conquer and rule so much territory for such a long time? What were the most important factors in the stability and longevity of Rome’s powe
Acrostic poem for mountains
How do I solve what is 2/3 of 90
the strongest plant cells are?
a chemist pours 3/10 liters of liquid into a beaker then h add 8/100 liters of another liquid to the same beaker. What is the total amount of liquid in the beak