LaceyHawryluk LaceyHawryluk
  • 13-03-2019
  • Mathematics
contestada

if pears cost $1.95 per pound,how much would 2 pounds cost?

Respuesta :

esigaran24 esigaran24
  • 13-03-2019

Answer:

$3.90

Step-by-step explanation:

1.95(2)

= $3.90

Answer Link

Otras preguntas

Which number lies between 4.3 and 4.5 on the number line
What type of verb are the underlined words in the sentence? Does the crate fit on the top shelf? A. transitive B. intransitive
Fill in the blank with the correct answer according to the School Activities video. La escuela de Jorge tiene muchas __________ extracurriculares. When enter
simplify 4c + 5d - c + d
What occurred on July 4, 1776? The American colonies declared their independence. The American Revolution finally ended. George Washington was elected president
A 12 foot piece of string is cut into two pieces so that the longer piece is 3 feet longer than twice the shorter piece if the shorter pieces X feet long find
When the sum of 8 and 5 is subtracted from the product of 8 and 5,what is the difrents
Which of the following describes a situation in which the total distance a tennis player travels is 0 meter from his starting point? A The player runs 9 meters
According to evidence found by scientists, where did Old Stone Age people travel across open ocean in rafts or canoes? A.from Southeast Asia to Australia B.from
If a bowling ball hits a wall with a force of 6N, the wall exerts a force of ________back on the bowling ball