isabellabelly
isabellabelly isabellabelly
  • 13-03-2019
  • Mathematics
contestada

Tammy went to the store and bought 5 pencil cases. she spent a total of $30 how much was each pencil case?

Respuesta :

eIIe
eIIe eIIe
  • 13-03-2019

Tammy bought 5 pencil cases

She spent a total of $30

We need to find out how much each pencil case cost so what we can do is divide 30 with 5.

30 ÷ 5 = 6

so, each pencil case cost $6

hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

wild life week is observed every year in the first week of​
cube root of 0.064a) 4 b) 0.04c) 0.4d) 0.004​
Use the given set to determine the solution for each equation. 13y + 8 = 125 {1, 6, 9, 15} y = _________
Besides a coral and an algae, what is another example of a symbiotic relationship?
What's the proportionality of y = 2x
arrange the words in cline solid, rough,firm,hard, concrete​
https://phet.colorado.edu/sims/html/balloons-and-static-electricity/latest/balloons-and-static-electricity_en.html I will give anyone who does this lab for me 7
Topic: Waste water treatmentpls answer will mark as brainliest ​
Find the unit rate. Round to the nearest hundredth, if necessary. $290 for 13 ft2
PLEASE ANSWER I WILL GIVE BRAINLIEST PLEASE ANSWER BOTH!!