rachelandnoahgray rachelandnoahgray
  • 13-03-2019
  • Mathematics
contestada

HAL SPENT 3/4 HOUR READING EACH DAY FOR 7 DAYS. HOW MUCH TOTAL TIME DID HE SPEND READING?
PLEASE HELP ME, HAS TO BE IN BY FRIDAY

Respuesta :

susu2557
susu2557 susu2557
  • 13-03-2019
It’s 315 hours because 60 divided by 4 equals 15 then multiply 15 and 3 equals 45 then multiply 45 and 7
Answer Link

Otras preguntas

Please help me with these
Nut B fits on Bolt B. Nut A fits on Bolt C, but does not fit on Bolt A. Bolts B and A are exactly the same. Given the scenario, will nut A fit on Bolt B?
if x is a positive integer for how many different values of x is 48/X whole number
Ena is making trail mix she buys the items shown in the table how many more pounds are pretzels than raisins does she buy
How would you describe a fossil that was discovered in a rock at the base of a cliff to a fossil in a rock found at the top of a cliff?
At the supermarket, rick finds that 6 pounds of raisins cost $12. what is the price per pound of raisins?
What is 1/2+2/3 I just need to check my work and ya
What is not a beekeeper's job
What is the answer to 3(x+4)+2(5x+2)
Which of the following is an example of entrepreneurship? A.A woman accepts a job with a large corporation. B.A man buys flowers from a local gift shop. C.A wo