unique50
unique50 unique50
  • 15-03-2019
  • Mathematics
contestada


A store sells 1/4 pound of beef for $0.75. If u are having a party and need 6 pounds of beef for hamburgers,using the unit rate,
How much would it cost? Explain.

A store sells 14 pound of beef for 075 If u are having a party and need 6 pounds of beef for hamburgersusing the unit rate How much would it cost Explain class=

Respuesta :

Dlalex2316 Dlalex2316
  • 18-03-2019

1/4 pound beef, b = $0.75

=》 6 pounds beef = (6)/ (1/4) × b

=》 6 pounds beef = 24 × $0.75 =$18.00

Answer Link

Otras preguntas

What is the average rate of change for this quadratic function for the interval from x= -5 to x = -3? A. 8 B. -16 C. -8 D. 16
Please Help IMMEDIATELY
How long will it take an object to move 100 meters is traveling with an average speed 5.0m/s
please help! i don’t know what to do
Which group contains only elements which normally exist as diatomic molecules? A hydrogen; lithium, sodium B nitrogen; oxygen, fluorine nitrogen; sulfur, bromin
Find the perimeter of the parallelogram shown below
Tu (ne jamais nager) avec tes amis
The ownet of factors of production in the circular flow model is?
Prepare a news article on usefulness on "implementation of federalism in Nepal"
2(3.5×1.5)+2(3.5×2)+2(1.5×2)=