kelly2397 kelly2397
  • 11-04-2019
  • Mathematics
contestada

Pier bought eight lemons for six dollars. What was the cost for one lemon?

Respuesta :

mathstudent55
mathstudent55 mathstudent55
  • 11-04-2019

Answer:

Each lemon costs $0.75

Step-by-step explanation:

Divide the total cost by the number of lemons.

$6/(8 lemons) = $0.75 per lemon

Answer Link

Otras preguntas

Two sums of money were invested at 12% and 8.5%, respectively. the amount invested at 12% was three times the amount invested at 8.5%. the total annual income f
A frozen yogurt shop offers 10 different flavors of yogurt and 15 different toppings. How many double­dip sundae combinations can be created with 1 topping? One
What type of reaction is photosynthesis, the process where carbon dioxide combines with water to form glucose in the presence of sunlight?
The 6 students in Mrs. Adams' class were asked how many minutes it takes them to get to school in the morning. Here is what they answered: 4, 8, 15, 15, 4, 4
What are some living things in the desert and their important information?
how can simulations be used in education A( they allow people to touch a real item through the computer B( they provide a realistic experience that students may
What are the answers to these questions ?
Is the underlined word an adverb or a preposition
In addition to taste buds, what should also guide our eating habits? A. calorie content B.nutrient content C.fat content D.cravings
The natural source of acidity in rain water is _____. carbonic acid sulfuric acid nitric acid all of the above