Grbolar
Grbolar Grbolar
  • 15-04-2019
  • Mathematics
contestada

a box of 13 floor tiles costs $58.50
find the cost of
a) 26 tiles
b) 20 tiles

Respuesta :

student81944 student81944
  • 15-04-2019

Answer:

a) $117.00 b)$90.00

Step-by-step explanation:

a) you would just multiply 58.50 x 2, because 13 x 2 = 26. Your answer would be $117

b) First you find the cost of one floor tile by dividing 58.50/13. One floor tile costs $4.50. Then you multiply this cost by 20 floor tiles. 20 x 4.50 = 90

Answer Link

Otras preguntas

Which group explored the North Atlantic Ocean near their homeland between 700 CE and 1100 CE? A. Vikings B. Spanish C. English D. French
5-10 POINTS Please help!!! ASAP 6). Sequencing *8th grade U.S. History*
Find P-1, where P = [adg beh cfi] is orthogonal.
What horsepower is required to lift an 8,000 pound aircraft six feet in two minutes?
Write an equation in slope intercept form for each line that passes through (-7, -4), perpendicular to y=1/2x +9
SIMPLE QUESTION!! PLZ HELP!! What could a feature be for Six Flags that would appeal adults 45 or older?
[(√4 + 3)2 – 9] / (√9 – 1)3 * 2
Observations must be
2A+B —> C+D If 100moles being fed what is the limiting component
The most important adaptive advantage associated with the filamentous nature of fungal mycelia is a. the ability to form haustoria and parasitize other organism