verasacramentop3i3z3
verasacramentop3i3z3 verasacramentop3i3z3
  • 12-05-2019
  • Mathematics
contestada

Ashley paid $11.20 for 5 pears and 6 peaches. The cost of 3 pears is as much as 2 peaches. What is the cost of a pear?

Respuesta :

alexzhang535p4q4a2 alexzhang535p4q4a2
  • 12-05-2019

Let X= Cost of pears Let Y= Cost of peaches.

Solve question using a system of equations.

5X + 6Y = 11.20

3X = 2Y

Simplify the second equation to solve for Y.

3X = 2Y

Y = 1.5X

Substitute Y into the first equation.

5X + 6(1.5X) = 11.20

Simplify.

14X = 11.20

Solve for X:

X = 0.8

Substitute the value into one of the equations.

3X = 2Y

3(0.8) = 2Y

2.4 = 2Y

Y = 1.2

Each pear is $0.80 and each peach is $1.20.

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

The board agreed ________ the chairman's request for monthly meetings. to with for
calculate the kinetic energy of a 4kg cat running 5m/s
Solve 2x>7 } pls help
Porfavor me puden dar 5 caracteristicas en ingles de thunderstom porfavor disculpa porfavor me equivoque
Which are the MOST LIKELY products of the reaction between sodium metal and chlorine gas? A. only sodium metal atoms B. only a chlorine gas molecule C. only
Enkidu is a loyal companion who proves himself to be an archetype of
Which of the following BEST describes the concept of a pocket veto?
Help! Can you answer this question and explain it to me?? It's due TOMORROW!!!!!☹️☹️
you are moving fast on a skateboard when your wheel gets stuck in a crack on the sidewalk using the term inertia explain what happens
If I become desperate I can always resort to eating the freeze dried rations, but that defeats my purpose for being here to begin with. Besides, they are about