jcasamichana22
jcasamichana22 jcasamichana22
  • 14-06-2019
  • Mathematics
contestada

Jill bought a pound of strawberries for $4.00. What is the price, in dollars, per ounce of strawberries? (1lb = 16 oz)

Respuesta :

altavistard
altavistard altavistard
  • 14-06-2019

Answer:

$0.25/lb

Step-by-step explanation:

Convert 1 lb to 16 oz mentally.  Then the unit cost of the berries is

$4.00

------------ = $0.25/lb

16 oz

Answer Link

Otras preguntas

An ice cube is made of 5 fluid ounces of water. About how many milliliter a of water does it take to make the ice cube
The United States, England, and Russia were members of the: Axis Powers Allied Powers Triple Entente
What two major Confederate cities were nearly burned to the ground late in the Civil War?
One side of a square is 3x + 2. Which expression represents the perimeter? 2(3x + 2) (3x + 2)² 4(3x + 2)
The Paleolithic Age is also known as the _____.
Why do Muslims refer to Christians and Jews as "people of the book"?
how does a cell get water and nutrients
The flowering of African American arts in 1920s became known as a. Harlem Renassance b. Great Migration c. great awakening d. Glory Days
Which poetic technique does Robert Browning use in this excerpt from “My Last Duchess”?
What was the significance of the battle of the argonne forest?