josesantanapojo
josesantanapojo josesantanapojo
  • 13-08-2019
  • Mathematics
contestada

Donna paid $4.80 for a dozen oranges. At this price, how much would 4 oranges have cost?

Respuesta :

duffyroni
duffyroni duffyroni
  • 13-08-2019
$1.60 would be the amount
Answer Link
Ronard
Ronard Ronard
  • 13-08-2019

Answer:

$1.60

Step-by-step explanation:

$4.80= 12 oranges

÷12 x = 1 orange

4.80÷12= .40

So 40 cents per orange

And there are 4 oranges.

4 oranges x 0.40= $1.60 for four oranges

Answer Link

Otras preguntas

How did General Scott's Union blockade plan affect Georgia during the Civil War? A It reduced trade coming into and out of Georgia's ports. B It encouraged L
I'M DOING THE CUMULATIVE EXAMS SO PLEASE ANSER QUICKLY Read the following excerpt from "The Boy Who Glowed." Based on this excerpt, what inference can be made a
17. What is the correct empirical formula for H4C408? A H2C204 B HCO2 C HCO4 D H2C202
La sílaba es la unidad ensecial de sonido, y requiere una vocal.True or False​
if you dont know what 3x4= its 12
Hola. Mi nombre es Gustavo. Yo paciente y atlético. Mi amiga es Susana. Ella bonita.
Which of the following statements about exponential growth curves is true? - a. Exponential growth curves are common for R-selected species. b. Exponential grow
An organism’s ability to change in form with cells becoming more specialized is called a Growth b Energy c Reproduction d Development
Which of the following best explains why the atomic theory changed over the past 200 years? New experiments led to revised ideas, Few people believed it was cor
h(x) = 41 – 5: Find h(-6)