Answer:
total cost of producing 100 units is $4700
Explanation:
given,
Fixed cost  =  $200
Total cost  =  $4,000
The total cost of n units = total cost of (n-1) units +marginal cost  of nth unit
The total cost of 100 units= total cost of 99 units+marginal cost  of 100th unit
The total cost of 100 units = $4000 + $700
                     =4000+700
                     =$4700
the total cost of producing 100 units is $4700