saraburlesonn
saraburlesonn saraburlesonn
  • 12-05-2016
  • Mathematics
contestada

Soup cost $10 for 3 cans. Josh spent $40 on soup. How many cans did he buy?

Respuesta :

annisabelle225 annisabelle225
  • 12-05-2016
he bought 12 cans:) because if 3 cans are 10$ and he spent 40$ just multiply 4 (the 40 dollars)times 3 (the amount of cans you get per 10 dollars).Hope this helped!
Answer Link

Otras preguntas

hey how are you today
Plssss help with this question. i need an answer ASAP.Nitrogen fixation for plants occurs in what organisms?​
What is the value of X
cuanto es 1/3 en decimal y cuanto es 1/2 en decimal
a card is chosen at random from a deck of 52 cards. it is replaced and a second card is chosen. what is the probability of choosing a jack and then an eight? p(
Paleontologists study ______________________________. a plants b living things c fossils d oceans
A 7-foot roll of aluminum foil costs $1.68. What is the price per inch?
Le sorprende que nosotros ______ tantas horas. O durmamos; emoción o durmamos; influencia O durmamos; duda O dormimos; no requiere subjuntivo
7 students have 8 books each. Which helps you find the total number of books?
If we add successive laborers to work a given amount of land on a wheat farm, eventually:____. a. the increases in wheat harvested will get larger and larger.