lyricajani
lyricajani lyricajani
  • 12-09-2019
  • Mathematics
contestada

If you buy 15 bags of grass seed which cost $8.29 each, what is the total cost? $87.05 $82.90 $127.50 $124.35

Respuesta :

pitviper121903 pitviper121903
  • 12-09-2019

Answer:124.35

Step-by-step explanation: if you times 8.25 by 15 you will get the answer of 124.35

Answer Link
Nonportrit
Nonportrit Nonportrit
  • 12-09-2019

In order to get the answer to this question you could rather multiply $8.29 by 15 or you could add 8.29 15 times.

[tex]1b=8.29[/tex]

[tex]15\times8.29=124.35[/tex]

[tex]=124.35[/tex]

Therefore your answer would be the fourth option "$124.35."

Hope this helps.

Answer Link

Otras preguntas

As well as surviving long enough, an organism must __________ to pass on its genes. What one word completes the sentence?
Find the area of a triangle with vertices A(0, 2), B(8, 2), and C(4, -3).
How do I draw a 50 degree angle ?
Solve Angle B please
Describe one advantage prokaryotes cells have over eukaryotic cells
Find the volume of the pyramid to the nearest cubic unit. Use a calculator. 64 m^3 96 m^3 192 m^3 256 m^3
The temperature at midnight was -8°C. The temperature at 5 am was -3°C. (a) Work out the difference between the two temperatures. (b) The temperature at midday
help me pleeeeaseeeeeeeeeeeeeeeeeee
Why do the other bulbs go dark when one bulb is removed in the series circuit but the other bulbs do not go dark when one bulb is removed in the parallel circui
50 POINTS! Learnings and realizations about Removing Stains What are your realizations in removing stains?