cherrychapstivk
cherrychapstivk cherrychapstivk
  • 13-09-2019
  • Mathematics
contestada

The cost of 2 milk cartons is $5.50. How much for one carton of milk?​

Respuesta :

iyannahj7600
iyannahj7600 iyannahj7600
  • 13-09-2019

Answer: $5.50 / 2 = $2.75

Step-by-step explanation: Unit price - A unit price is the price of 1 item.

In this question, we have 2 cartons of milk and altogether it costs $5.50. So in order to find the price for 1 milk carton (unit price) then we need to divide 5.50 by half. So, 5.50 / 2 = 2.75

CHECK:

2.75 x 2 = 5.50  

Answer Link
elli57
elli57 elli57
  • 13-09-2019
5.50 divided by 2 is 2.75 so 1 = $2.75
Answer Link

Otras preguntas

solve the proportion 4/5 = x/15
__ refers to the attitude an author gives when writing
contributions of emperor constatine to art
The half-life of a radioactive kind of yttrium is 50 minutes. How much will be left after 150 minutes, if you start with 416 grams of it?
What is the molar mass of carbon (C)?
#1 I need help on this question
Which statement describes the location of the Isthmus of Panama? It is north of Belize. It is north of Honduras. It is east of the Pacific Ocean. It is east of
Which landform is created when two continental plates are colliding? A.canyon B.mountains C.rift valley D.mid-ocean ridge
 Someone unscramble the first mystery element because I don’t know how to. -unnecessary comments will be reported
Can y’all Plz help me ??(Show ya work) It Says What Value of X makes this equation true