parduekids parduekids
  • 11-10-2019
  • Mathematics
contestada

A yard of fabric cost $12.99 how much would 2 feet cost

Respuesta :

Hey1000
Hey1000 Hey1000
  • 11-10-2019

Answer:

$8.66

Step-by-step explanation:

Since there are 3 feet per yard. $12.99 ÷ 3 = $4.33.

2 feet would be: $4.33 + $4.33 = $8.66

I hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

6. Identify the slope of a line parallel to the given line. y- 4 = + (x + 8)
I'm asking about the poem "grass" by carl sandburg..if it has a metaphor or not? And if it has in which line can i see the metaphor?
5. What is BC? 4x - 8 2x + 12 3x + 4
Which of these relations on {0, 1, 2, 3} are equivalence relations? Determine the properties of an equivalence re- lation that the others lack. a) {(0,0),(1,1),
What is the answer for 3 liters
100 POINTS AND BRAINLIEST PLEASE HELP ASAP!!!! What is a free enterprise system? A. a system that encourages people to give away goods and services B. a system
A piece of metal has attained a velocity of 107.8 m/sec after fallinf for 10 seconds what is its initial velocity
Can someone help me Please ASAP!!!
(2,-1) and y=-1/3x+1
How do antibiotic steroids make a person prone to injuries​