xoxonene xoxonene
  • 12-10-2019
  • Mathematics
contestada

Pretend that you are a strawberry farmer and the market price of strawberries went up $1 per pound to $4 per pound. Explain what you would do and why.

Respuesta :

shaunmanhasswag
shaunmanhasswag shaunmanhasswag
  • 12-10-2019
Increase the price of the strawberries to keep the same profit
Answer Link

Otras preguntas

Very easy question to answer if you speak/know Spanish.
A basketball has a diameter of 9. 5 cm. Which of the expressions shows how to determine the volume of air the basketball can hold?.
If f(x) = One-half left-bracket x right-bracket, what is f(7. 6)? 3 3. 5 3. 8 4.
Please help me, I don’t want any bots making me click some website that’s unhelpful..
Dan tries to solve the equation 4x=35. Nadia tries to solve the equation 7.25+y=1034. Their work is shown.
PLS HELP MY MIDTERM TEST PLS ILL GIVE BRAINLKEST THANKS
He ran he jumped he won the race. Which one of these rhetorical devices is used here?
A person flying in a plane over Easter Island notices that the water around the island appears bluer than the surrounding water. What property of light waves ca
What are three specific rights protected by the Bill of Rights?
What is the slope of line A? A. 3 B.-3 C.-1/3 D.1/3