leiaduropan13 leiaduropan13
  • 13-10-2019
  • Mathematics
contestada

A box of 15cookies costs $9.
What is the cost for 1 cookie?

Respuesta :

ultraviolet2099 ultraviolet2099
  • 13-10-2019

Answer:

$0.60

Step-by-step explanation:

Two calculate the unit rate of one cookie, simply divide the total number of cookies (15) by the total price ($9)

x=9/15

x=.6

Answer Link
PikachuFoxGirl
PikachuFoxGirl PikachuFoxGirl
  • 13-10-2019
60 cent is the answer since you do 15 divided by 9 which gives you 60 cents
Answer Link

Otras preguntas

What is the 7th row of Pascal’s triangle?
Given the figure below, find the values of x and y.I WILL MARK BRAINLIEST :)
A car travels 4.5 miles in 5 minutes. Work out the average speed in miles per hour.
List all the information you learn about the narrator of the novel. What seems to be his main problems? What is the fog "rolling in" a metaphor for?
You have a cubr that is 4in.x 4in.x4.in what is the surface area​
Criterion is the singular version of what word?
In circle C, A (6,-3) and B (-2,5) are the endpoints of the diameter. Find the center of the circle, the length of the Diameter and the slope of the diameter.
Which of the following is the most likely to influence a person's public opinion?
Fitness is the extent to which the body can respond to the demands of
PLZ HELP ME I REALLY NEED IT