meni35 meni35
  • 13-10-2019
  • Mathematics
contestada

Dave bought a soft drink for $4 and 8 candy bars. He spent a total of $36. How much did each candy bar cost?

Respuesta :

onefloed onefloed
  • 13-10-2019

Each candy bar cost $4.

Step by step:

(Total spent) $36 - (soft drink) $4 = $32 (left for candy bars)

$32 divided by 8 (candy bars) = $4

Therefore, each candy bar was $4.

Answer Link

Otras preguntas

Which war immediately preceded the communist revolution in Russia?
A lever used to lift a heavy box has an input arm of 4 meters and an output arm of 0.8 meters. What is the mechanical advantage of the lever?
What does physical features mean
Damarcus says the number 24/6 belongs only to the set of rational numbers. Explain his error.
A teacher divides 36 students into equal groups for a scavenger hunt. Each group should have at least 4 students but no more than 8 students. What are the possi
7,000 is 10 times as much as what number?
THE RATIO OF SEVENTH GRADERS TO EIGHTH GRADERS PARTICIPATING IN THE SCIENCE FAIR IS 4:3 . THERE ARE 18 EIGHT GRADERS PARTICIPATING IN THE SCIENCE FAIR. HOW MANY
A charge of 0.01 C is in a 120 N/C electric field. What is the force on the charge?
What contains paired statements that can be used to identify orgainisms
What is 63/4 as a mixed number