ashley067 ashley067
  • 14-10-2019
  • Mathematics
contestada

blueberries cost $4.00 per pound. how many blueberries can you buy for $1.00

Respuesta :

loveqksxkswjdrnr
loveqksxkswjdrnr loveqksxkswjdrnr
  • 15-10-2019

Answer:

1/4 of a pound

Step-by-step explanation:

$1 is 1/4 of $4, so you can by 1/4 of a pound

Answer Link

Otras preguntas

A school is arranging a field trip to the zoo. The school spends 635.66 dollars on passes for 34 students and 3 teachers. The school also spends 299.54 dollars
In a triangle, one acute angle is x degree. The adjacent sides of angle x degree are 52 and 48. The opposite side of the x degree angle is 70. A. 25.7 B. 43.2
I need help with 11 please
What situation can be represented by the equation p = c + 12? A- The Cardinals scored 12 more runs last season than the Panthers. B- The Panthers scored 12 more
what is the answer to 27a+18b
pLZZ PLZZ PLZZZ HELP
{ (1, 1) , (19, 88) , (-3, -5) , (1/2 , -3) , (100, 101) , (200, 9) , (0, -33) } a. What is the domain of the function? b. What is the range of the function?
hi i need help with this spanish
Use a dictionary to find the primary accent in the word below. Type the accented syllable for each pronunciation. Put the pronunciation listed in the dictionary
the amount of oxygen in a sample of air can be measured using an electronic sensor how would you expect it to change around a sugar cane plant on a sunny day