ashley067 ashley067
  • 14-10-2019
  • Physics
contestada

blueberries cost $4.00 per pound, how many blueberries can you buy for $1.00

Respuesta :

mikeandfalen
mikeandfalen mikeandfalen
  • 14-10-2019

Answer:

1/4 of a pound or 4 ounces

Explanation:

4.00 = 1 pound (= 16 oz)

4.00 / 16 oz = 4

16 /4 = 1/4 or 4 ounces

Answer Link

Otras preguntas

The artistic medium for which Hannah Senesh is known is _____. a.literatureB.musicC.painting
There are 100 cm in every meter. If a measurement is 1.67 m, what is the measurement expressed in centimeters?
At the hairdresser, Jenny had 27 centimeters cut off her hair. How many decimeter of hair did Jenny have cut off
Two classmates ask you to spend a couple of hours helping them prepare for a chemistry test. according to social exchange theory, you would be most likely to he
Chemistry .......Need help Please.... 1. What is the minimum protection from alpha particles? A. lead B. paper C. soft tissue D. wood 5. When the ratio
where is dna found in prokaryotic cells
Based on the principles of convection, conduction and thermal radiation, which scenario below is most similar to the following situation? Heating a tin can of w
At the movie theatre, child admission is $5.60 and adult admission is $9.10 . On Tuesday, twice as many adult tickets as child tickets were sold, for a tota
5. Which of the following shows the correct sequence of levels from least complex to most complex? A. Biosphere, biome, ecosystem, community, population, organ
How are education and lifestyle related to another?