tishapaper658 tishapaper658
  • 11-11-2019
  • Mathematics
contestada

If your car gets 31 miles per gallon, how much does it cost to drive 380 miles when gasoline costs $2.60 per gallon?

Respuesta :

crystalfnch33 crystalfnch33
  • 11-11-2019

Answer:

380/31=12.258 gallons

12.258*$2.60=$31.87 rounded $32

Step-by-step explanation:

Answer Link
derpasilike derpasilike
  • 11-11-2019

Answer:

~31.87

Step-by-step explanation:

(380\31)2.60

(12.2580645161)2.60

31.8709677419

Answer Link

Otras preguntas

Which Virginian refused to sign the U.S. Constitution, but was the chief supporter of the Bill of Rights?
What was one result of the European commercial revolution
a wild tiger can eat up to 55 pounds of meat in a day.about how many days would it take for a tiger to eat the following prey? eland antelope 1,754 pounds Boar
what is circulation to all body organs called?
the sum of 4 times a girls age and 7 times a boys age is 169. the boy is one year older than twice the age of the girl. find out how old they will be in ten yea
Does the Erie Canal run through New York?
Study of the religious texts is very important to Judaism. Which of these reasons best describes why?
What factors effect weather
Four oranges and five apples cost $2. three oranges and four apples cost $1.56. Find the cost of an orange and the cost of an Apple.
in a marching band, there are 64 woodwinds, 88 brass, and 16 percussion players. When they march in a parade, there is the same number of students in each row.