ajayiademideo ajayiademideo
  • 12-11-2019
  • Mathematics
contestada

can you calculate unit rate given larger quantities (ex. 6 apples for $3.60)

Respuesta :

WinterWhitney WinterWhitney
  • 16-11-2019

Answer:

Yes , we can calculate unit rate of larger quantities

unit rate =$ 0.6

Step-by-step explanation:

Yes , we can calculate unit rate of larger quantities

unit rate = cost  per item

Here no of items = 6 apples

cost = $ 3.60

unit rate = 3.60 ÷ 6

                = $ 0.6

Answer Link

Otras preguntas

Geometry PLEASE HELP ASAP! Randy wants to attach a 14 foot string of lights to the top of the 12 foot mast of his sailboat. How far from the base of the mast sh
An important natural and nonmetallic resource is _____. A. iron B. sulfur C. uranium D. aluminum
Reflect a little if social media is positive or negative in terms of communication?
what is n-3n=14-n show your work
What are some actions that you, as an individual, can take to help protect resources? Write a paragraph discussing at least five actions.
Michael drove 350 miles in 7 hours at a constant speed. Is the unit rate for miles to hours 50?
what is the range of the data set
PLEASE HELP!! WILL MARK BRAINLIEST! NO ONE HAS BEEN ABLE TO HELP!
Which steps transform the graph of y•x^2 to y = -2(x - 2)^2 + 2 Translate 2 units to the left, translate down 2 units, stretch by the factor 2 Translate 2 unit
Which activity is an example of a time-based goal? A. Catherine plans to learn to play the guitar in the next few years. B. David wants to pay off his student