bench08 bench08
  • 12-11-2019
  • Mathematics
contestada

You can buy six cans of root beer for $2.50. How many cans of root beer can you buy for $10.00

Respuesta :

jazminfeaster
jazminfeaster jazminfeaster
  • 12-11-2019

Answer: 30

2.50 x 5 = 10

so, 6 x 5 = 30

Answer Link
zlmroldan
zlmroldan zlmroldan
  • 05-11-2020

Answer:

24 cans

Step-by-step explanation:

2.50 X 4 = 10

Answer Link

Otras preguntas

Help help help math math math
Sara bought 12 pencils for $1.44. What is the cost per pencil?
Nolan drew a pre-image of a trapezoid using a dashed line. Which shows an isometric transformation of his pre- image??
Consider the following equation. H2O(l) + heat ⇌ H2O(g) Which will occur if the temperature of the system is increased?
helppp ASAP *75 POINTS*
When a country that imported a particular good abandons a free-trade policy and adopts a no-trade policy,.
Find the median of the following data: 12, 10, 18, 14, 13, 20, 12, 16, 9 [NO LINKS]​
If you start with the equation x-6, what equation do you have when you add 3 to both sides
Escoge el indicativo o el subjuntivo para completar cada oración. Ustedes dudan que el aire de la ciudad es/sea________ puro.
PLEASE HELP QUICK(NO LINKS PLS)