nadiamackan12 nadiamackan12
  • 13-11-2019
  • Mathematics
contestada

Jacob bought one package of grape
tomatoes for $3. How many packages can
Ming buy if she has $6?​

Respuesta :

isabel6195
isabel6195 isabel6195
  • 13-11-2019

Answer:

2 packages

Step-by-step explanation:

In the first sentence we establish that one package of tomatoes cost $3.

If Ming has $6, she can buy 2 because 3*2=6.

Hope this helped and have fun with your multiplication in the future!

Isabel xx

Answer Link

Otras preguntas

How can I change 9x-7y=-7 into slope intercept form ?
Salivary amylase breaks down which class of organic molecules?
What is 90 divided by 30
A group of the same kind of cells is called __________.
Why might you want to use the commutative property to change the order of integers before adding
Earth is the third planet from the sun. Which two planets are closer to the sun than Earth is?
What are the physical features of Africa below the equator?
How is a specific enzyme able to catalyze a specific reaction?
Fill the blank, please: ....is the transfer of thermal energy between particles of matter that are touching.
What was the Marshall Plan