Paydenm
Paydenm Paydenm
  • 14-11-2019
  • Mathematics
contestada

Ivanna bought 15 pounds of sugar for $7. How many dollars did she pay per pound of sugar?

Respuesta :

Sydnet
Sydnet Sydnet
  • 14-11-2019

Answer:

$0.47

Step-by-step explanation:

divide $7 by 15 pounds to figure out how much 1 pound cost

Answer Link
lw3166 lw3166
  • 03-02-2020

Answer: $0.47 per pound of sugar

Step-by-step explanation: 7/15=0.46666666667

Answer Link

Otras preguntas

A 25.0 kg child on a swing kicks upward on the downswing thus changing the distance from the pivot point to her centre of gravity from 2.40 m to 2.28 m. What i
Which number is a multiple of 6? A 65 B 70 C 79 D 96 How do I find out?
3/7 of what number is 9? How am I suppose to figure this out?
In the late 20th century , the green revolution had the greatest impact on
What two things must you know to find the momentum of an object? :( anyone?
What does ethical dimension mean
what was Rutherford's contribution to our knowledge of atoms
please explain, I don't really get it
What two things must you know to find the momentum of an object? :( anyone?
A student rounded the size of a park to the nearest thousand acres. Her estimate was 276,000 acres. What number could be the exact number of acres? A 276,543