fullgrownmadness fullgrownmadness
  • 15-11-2019
  • Mathematics
contestada

Judy paid $120.96 for 144 square feet of carpet. Nathan purchased a 1 square foot sample of the same carpet. Based on Judy's price, what was the price of the sample?

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 15-11-2019

Divide total price by amount bought:

120.96 / 144 = 0.84

It cost $0.84 for 1 square foot.

Answer Link
leahpiperashe
leahpiperashe leahpiperashe
  • 15-11-2019

Answer:

It cost $0.84 for 1 square foot.

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What is Neons group and periodic number?
Find the error Jacob is finding the slope of the line that passes through x(0,2) and y(4,3).circle his mistake and correct it.
If, 2=5 3=10 4=17 5=??
Find the error Jacob is finding the slope of the line that passes through x(0,2) and y(4,3).circle his mistake and correct it.
of the400 doctors who attended a conference, 240 practiced family medicine and 130 were from countries outside the United States. One-third of the family medici
Eleni is n years old. In thirteen years she will be twenty four years old-
Eleni is n years old. In thirteen years she will be twenty four years old-
How are radioactive probes useful in DNA fingerprinting
Eleni is n years old. In thirteen years she will be twenty four years old-
Eleni is n years old. In thirteen years she will be twenty four years old-