emmanuel1123583 emmanuel1123583
  • 12-12-2019
  • Mathematics
contestada

Which costs more per notebook, a 4-pack of notebooks for $3.98 or a 5-pack of notebooks for $4.99? Explain

Respuesta :

chenandy3610 chenandy3610
  • 12-12-2019

Answer:

5 pack notebook

Step-by-step explanation:

5 pack notebook costs more because the 4 pack notebook costs 4 dollars w/ 2 cents off, and 5 pack notebook costs 5 dollars and with 1 cent of, so if ir increase by 1 dollar, than probably the 5 pack costs more. It is not about how many, but how much dollars are for per/ notebook.

Answer Link

Otras preguntas

Alexa and Samantha work at a furniture store. Alexa is paid $250 per week plus 9.5% of her total sales in dollars, xx, which can be represented by g(x)=250+0.09
Which statement identifies the function of a cathode in every electrochemical cell? A. Electrons are lost from the cathode B. Reduction occurs at the cathode. C
PLEASE 99 POINTS WILL GIVE BRAINLIEST PLEASE HELP ME What is the general shape of a stream channel? How is a stream channel affected by movement of rock materia
What was the singnificance of the treaty of Paris 1783
Find the area of these shapes
how many times does 18 go into 59? help me quick!!!!!!!!!!!!! INSTANTLY
How many crashes are alcohol related
Helppp! 25 points!!!!
Helppp! 25 points!!!!!!❤️❤️❤️
Helppp! 25 points!!!!!!❤️