jericarembert7
jericarembert7 jericarembert7
  • 12-12-2019
  • Mathematics
contestada

Ruth found 37 tickets for $7. Please help Ruth by figuring out the ratio. (round to 2 decimal places)

Respuesta :

ranikashyab066 ranikashyab066
  • 24-12-2019

Answer:

Ratio of ticket to its price is 1  :  0.189.

Step-by-step explanation:

Here, the cost of 37 tickets = $7

Let us find the unit cost of the ticket.

[tex]\textrm{Unit Price }  = \frac{\textrm{Total Price of n units}}{\textrm{n}}[/tex]

[tex]\implies U = \frac{7}{37}=0.189[/tex]

So, the unit price of each ticket = $0.189

Now, ratio of Each Ticket: Unit Price = 1 : 0.189

Hence, the ratio of ticket to its price is 1  :  0.189.

Answer Link

Otras preguntas

what does 5-n represent
What is the length HK
Which functions are continuous at x=-4?
Eric has 14 1/2 yards of fabric. He makes several napkins, using 1/2 of yard fabric for each. He then makes six placemats, using 7/8 yard of fabric for each. Er
What is the background of Mexico city
Which of the following statements is true about the graph of a production possibilities curve? a. The cost of producing watermelons and shoes is roughly even on
A business wants to centralize its administrative tasks. At the same time, it wants the existing systems to manage and sustain the growing amount of work in a c
( 3 x 2 ) ^ 4 x 3 ^ -3 / 2 ^ 3 x 3 = Simplify the exponential expression
PLEASE HELP ME!!! THAT WOULD BE GREAT THANKS! (Music) List one kind of public event that should NOT have music. Better with music: Better without music: Write
-3x + 3y = -12 and -x - 3y =20 solve elimination