candiesamelia candiesamelia
  • 13-12-2019
  • Mathematics
contestada

A bakery charges $14.00 for 4 croissant sandwiches. What is the unit rate?

Respuesta :

mohan67 mohan67
  • 18-12-2019

Answer:

The unit rate is given as $3.5 per croissant sandwiches.

Step-by-step explanation:

The total charges are $14.00

There are 4 such croissant sandwiches.

The unit rate is given as, A rate is a special ratio in which the two terms are in different units. When rates are expressed as a quantity of 1, such as 2 feet per second or 5 miles per hour, they are called unit rates.

Thus the unit rate is given as ,

= [tex]\frac{14}{4} = \frac{7}{2} = 3.5[/tex]

Thus the unit rate is given as $3.5 per croissant sandwiches.

Answer Link

Otras preguntas

Pls help me pls I have a test
How many theorems are there for circles? And what are they?
Write in Spanish the phrases, use the possessive adjective notes and vocabulary on food. 1. my apple - 2. her avocadoes - 3. our beef- 4. your coffee- 5. their
Expand the following b) 3(2x + 3)
QUADRATICS - 20 Points// Reported if blank answer The equation 3x + bx + 3 = 0 has one real solution. What must be true about b?
A refrigerator uses_________________________ energy to move the_________________________ through the refrigerator pipes.
3. Calculate 7.561 – 2.37
Why is it so important to understand the action words before answers are given to assessment questions
PLEASE HELP ME !!!!!!!
Which of the following would most likely negatively affect a person's net worth? A. A $25,000 salary B. A $500 savings bond C. A $500,000 mortgage D. A $5,000 m