DarthVader110
DarthVader110 DarthVader110
  • 13-12-2019
  • Mathematics
contestada

A bakery charges $14.00 for 4 croissant sandwiches. What is the unit rate?

Respuesta :

Curiouskid Curiouskid
  • 13-12-2019

Answer:

The answer is $3.5/croissant sandwitch

Step-by-step explanation:

$14/4

=$3.5/croissant sandwitch

Answer Link
rfaryabi2308
rfaryabi2308 rfaryabi2308
  • 13-12-2019

Answer:

$3.50 per croissant

Step-by-step explanation:

14.00/4= 3.50

Answer Link

Otras preguntas

Julie counted 25 players on a visiting soccer team. The actual number of players on the visiting soccer team was 27. What is the percent error in Julie’s measu
What is the y intercept of y=|x+8|?
Which natural resource led to terrible suffering for the people of the Congo Free State, who were forced to extract it for their Belgian masters? A. diamonds B.
Since the Industrial REvolution, belief in power of the free market has been known as _____ in most countries. Select the best answer from the choices provided.
What is the y intercept of y=|x+8|?
What was the goal of Medicaid? to provide healthcare to older citizens to provide healthcare to low income citizens to create educational opportunities for the
_________ and Rome were centers for the classics.. Spain Greece France
A pack of 9 toilet rolls costs £4.23 A pack of 4 toilet rolls costs £1.96 Which pack gives the better value for money
If you travel at a rate of 45 miles per hour, how many minutes will it take you to travel 1 mile?
_________ and Rome were centers for the classics.. Spain Greece France