supremekakashi60 supremekakashi60
  • 13-12-2019
  • Mathematics
contestada

If 24-oz bottle of water costs $2.16 what is the cost per ounce

Respuesta :

Brodge
Brodge Brodge
  • 13-12-2019

Answer:

9 cents.

Step-by-step explanation:

If we take the dollar amount ($2.16) and divide it by the amount of ounces (24) we'll come up the the answer 0.09 (9 cents)

This will work with almost any unit rate.

Hope this helps you out!

Answer Link

Otras preguntas

Use substitution to solve the system of equations. 2x+4=32 and -2x-6y= -44 A. (4, –8) B. (4, 6) C. (8, 6) D. infinitely many solutions
el clima de la costa guatemalteca es tropical es decir es
Conceit” is best defined as a lengthy or extended
Can you get pregnant if sperm touches the outside
PLEASE HELP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 1. Carbohydrates and fats both A. can be used as an energy source by organisms B. can be bonded together to construct D
a card is chosen at random from a deck of 52 cards it is replaced and a second card is chosen what is the probability of choosing a king and an ace
The __________ separates Korea from both Japan and Russia.
What types of specimens were you able to view under each of the microscopes in the microscope activity? How did the specimen views differ?
Chemical formulas for ionic compounds are written using the lowest common multiple of the charges on each ion.
How did Confucius feel people should behave toward others