korpkopy90 korpkopy90
  • 13-12-2019
  • Mathematics
contestada

Lisa paid $47.82 for 16.9 gallons of gasoline. What was the cost per gallon, rounded to the nearest hundredth?

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 13-12-2019

Divide total amount spent by total gallons bought:

47.82 / 16.9 = $2.83 per gallon

Answer Link

Otras preguntas

when are courtroom reporters used in court?
The type of bone that contains no osteons, but consists of trabaculae composed of parallel lamellae is __________ bone.
Although many people feel that expectations for personal space (usually about 18 inches for Americans) are innate, members of many cultures are used to noticeab
An investor shorts 100 shares when the share price is $50 and closes out the position six months later when the share price is $43. The shares pay a dividend of
You want to perform banner grabbing against a machine (168.15.22.4) you suspect as being a web server. Assuming you have the correct tools installed, which of t
A large population of laboratory rats was allowed to breed randomly for a number of generations. In this population, a dominant allele at the A locus codes for
An ad agency is a service organization that specializes in planning and executing advertising programs for its clients.'Seth works for Don Jagoda Associates, an
Water molecules dissociate to form H+ and O2 ions. True or false
What is another word for zero
One of the following is not involved in CVP analysis. a. sales mix. b. unit selling prices. c. fixed costs per unit. d. volume or level of activity.