aungieshuford aungieshuford
  • 15-12-2019
  • Mathematics
contestada

Jasmine spends $86.90 on blueberries if the blueberries cost $3.95 per pound how many pounds of blueberries did she buy

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 15-12-2019

Answer:

She bought 22 pounds of blueberries.

Step-by-step explanation:

$86.90 divided by $3.95 = 22 pounds

Answer Link
laka30 laka30
  • 15-12-2019
She bought 22 pounds of blueberries
$86.90 divided $3.95 = 22 pounds of blueberries
Answer Link

Otras preguntas

Julia has $80. She wants to purchase a nail paint set for $16 ans earrings. She spends the rest of the money on earrings. Each pair of earrings cost $8. Write a
what is the tangent of 210 degrees?
Why is it important for scientists to be able to remove DNA from an organism? List two reasons.
The interactive forces between particles are... A) less effective in solids than in liquids B) more effective in solids than in liquids C) equal to that of a ga
Choose the graph of the function given below.f(x) = 2x+1
A bulldozer does 30,000 joules of work to push another boulder a distance of 20 meters. How much force is applied to push the boulder?
The interactive forces between particles are... A) less effective in solids than in liquids B) more effective in solids than in liquids C) equal to that of a ga
What does this mean 9x5000=10
Why were Motte and Bailey castles replaced by stone castles?
What Is The GCF Of 15 And 25