heidigolos heidigolos
  • 13-01-2020
  • Mathematics
contestada

It costs $5,760 for 16,000 apples, how much does it cost for 12,000 apples?

Respuesta :

ntowry
ntowry ntowry
  • 13-01-2020

Answer:

$4,320

Step-by-step explanation:

Divide the price by the number of apples to get a unit price.

5760 divided by 16000 = .36

Now that you know how much each apple cost

Multiply .36 x 12000 = $4,320

Answer Link

Otras preguntas

The stage of change that involves the greatest commitment of time and energy is the _______ stage. a. contemplation b. preparation c. action d. maintena
which form of government structure do states use
Which best describes the Bush Doctrine of Preemption? A) A foreign policy stance that ascribes to multilateral engagement for the good and protection of an alli
Which best describes the limits of science? a. Science cannot answer questions about the physical world. b. Science can answer only mathematical questions. c.
Which of charles darwin's main points will be evident as giraffes reach for food in tall trees
Which sentence does not contain any punctuation errors? a. Would you say that New Orleans Louisiana, or Austin Texas, is more fun to visit? b. Would you say t
The economic genius who proposed the basis of the American economic system after 1781 was: A. Thomas Jefferson. B. Alexander Hamilton. C. Sam Adams. D.
A reflex arc is controlled by the neurons within the _______________________.
At about what age does the brain begin "pruning"? a. 1 b. 5 c. 10 d. 70
Which of the following expressions is a factor of the polynomial x ^ 2 +3/2 x - 1? a. x-1/2 b. x-2 c. x-1 d. x+3/2