kimberlywood2 kimberlywood2
  • 13-01-2020
  • Mathematics
contestada

rami buys 3 pounds of oranges. if the total cost is represented by c; what is the cost per pound? Define the variable

Respuesta :

texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 13-01-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

c = 3x.......c represents total cost and x represents cost per lb

the cost per lb can be found this way : (c / 3) = x

Answer Link

Otras preguntas

What is the y-intercept of the equation of the line that is perpendicular to the line y = x + 10 and passes through the point (15,-5)? Ov=x=20 Ov=-*}x+20 v=5x=2
make a word that means having many uses
Question 7 (2 points) Identify the proficiency level of the Can-Do statement below. I can communicate on very familiar topics using a variety of words and phras
The process of swearing a person into office in known as... Question 2 options: cabinet election electoral college inauguration
De qué colores son la rosa y la azucena? . El poeta está describiendo la cara de una mujer. ¿A qué partes de la cara se podría asociar estos colores? De qué co
How did European and American Indian cultures learn from one another?
Four times the sum of a number and 6 is equal to 2
when does resperation take place ​
Suppose that a selective-reject ARQ is used where W = 4. Show, by example, that a 3-bit sequence number is needed.
11. All Earth systems are connected through