amull04
amull04 amull04
  • 13-01-2020
  • Mathematics
contestada

Can u please help me

Can u please help me class=

Respuesta :

KurdishPotato
KurdishPotato KurdishPotato
  • 13-01-2020

Answer:

Sandwich Hut

Step-by-step explanation:

Benny's Sandwiches : 4 sandwiches for $5 = $1.25 for each sandwich

ABC Sandwiches Inc. : 2 sandwiches for $3 = $1.5 for each sandwich

Sandwich Hut : 1 Sandwich for $2 + Buy one, get 1 for free = $1 for each sandwich

When we check the prices for per sandwich it is clear Sandwich Hut gives the best deal.

Answer Link

Otras preguntas

How do you use elimination in 4x-3y=8 and 5x-2y=-11
What are the group of cells called that are produced after the cell cycle
is 120 inches greater than 65ft
Archaeologists use radioactive decay of an isotope of the element ________ because it has a fairly short half-life and is found in anything that was once living
a taco stand sells tacos for $3.25 each the stands expenses for the day are $210. define your variables and write an inequality to represent the amount of taco
Erosion occurs when natural forces alter a landscape. What does it mean to alter a landscape?
how did the U.S. change after the huge amounts of oil were discovered in 1901 ?
Emma volunteered at an animal shelter for a total of 119 hours over 6 weeks. Estimate the number of hours she volunteered each week
Where is the country of Bulgaria?
how does doubling the side lengths of a right triangle affect it's perimeter